Wzgórze Gosań w pobliżu Wisełki

Ludzie zachwycają się zazwyczaj rzeczami największymi, które swoją wielkością przyćmiewają to, co stworzył człowiek. To jednak dość duży błąd, ponieważ na świecie znajduje się wiele miejsc małych, które swoim wyglądem zachwycają. Są to malownicze kotliny czy górskie stawy, położone na kilku tysiącach metrów. Warto o nich pamiętać, ponieważ mogą one nas nieraz zaskoczyć swoją różnorodnością i blaskiem. Dzisiejszy tekst poświęcony będzie jednej z atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego, która mimo niewielkiego rozmiaru zachwyca tysiące turystów. Niestety nie jest to spowodowane tym, że człowiek nauczył się doceniać to, co małe i lokalne. Mimo że Wzgórze Gosań nie może równać się górom, jest jednak najwyższym punktem w okolicy. I tutaj zatacza się koło. Liczące sobie niespełna sto metrów wzgórze na południu Polski byłoby wręcz niezauważalne, tutaj jednak z powodu występowania płaskiej powierzchni, jest swoistym fenomenem, przez co jest tak tłumnie odwiedzane. Mimo tego zasługuje ono jednak na uwagę. Góra Gosań liczy sobie dziewięćdziesiąt pięć metrów wysokości i uznawana jest za najwyższy naturalny punkt całego wybrzeża naszego kraju.

Należy ona do jednego z czterech najważniejszych punktów widokowych Wolińskiego Parku Narodowego (np. info – tutaj), z którego rozciąga się widok na całą panoramę chronionego terenu. I to właśnie dzięki tej właściwości, zyskało ono tą niemijającą sławę. Niestety z powodu ukształtowania terenu ze szczytu tego wzgórza widać wsie, miasteczka turystyczne oraz wielkie aglomeracje miejskie, takie jak Świnoujście, które poniekąd źle wpływają na odbiór całościowy tych terenów. Na szczęście wejście na wzgórze jest bezpłatne, bo trzeba wiedzieć, że wiele takich miejsc stało się żyłą złota. Przez ludzką pazerność nie możemy bez uiszczenia opłat podziwiać tych niknących w miejskich gąszczach miejsc. Planując jednak urlop na tym terenie, nie musimy martwić się noclegiem, ponieważ w okolicy znajduje się wiele miejscowości turystycznych, takich jak Wisełka, w których bez problemu znajdziemy funkcjonalny i przytulny pokój (np. tutaj – Wisełka). Jest to zasługa przede wszystkim rozbudowanej bazy noclegowej.

Wzgórze Gosań jest punktem widokowym, z którego rozciąga się panorama całego Wolińskiego Parku Narodowego, jak i okolicznych miasteczek. Warto więc choć raz w życiu przyjechać tu i zobaczyć to jakże piękne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>