W cieniu dwóch zamków – Czorsztyn

Zielone wzgórza, małe góralskie wioski, szeroko rozlana tafla wody – a w niej odbijają się ruiny dwóch potężnych zamków. Ten obrazek z pewnością znany jest większości Polaków zwłaszcza tych, którzy przebywali kiedyś w Pieninach. Tak bowiem wygląda w skrócie Jezioro Czorsztyńskie z królującymi nad nim zamkami w Niedzicy i Czorsztynie. Zamek Dunajec w Niedzicy jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Podhala. Leżący w obszarze Pienin Spiskich wybudował w XIV w. węgierski szlachcic. Warownia pełniła początkowo funkcję obronną i graniczną. Przez pierwsze 200 lat istnienia pozostawała w rękach węgierskich. W pierwszej połowie XVI w., wskutek wdzięczności za pomoc w zdobyciu tronu św. Stefana, ówczesny dziedzic Niedzicy, hetman Jan Zapolya, podarował zamek Hieronimowi Łaskiemu. Jednak po kilkudziesięcioletnim panowaniu w Niedzicy Łaskich, zamek przeszedł z powrotem w ręce węgierskie, w których pozostał do wybuchu I wojny światowej. Po jej zakończeniu zamek znalazł się na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i tak już zostało po dziś dzień. Zamek Dunajec można zwiedzać z przewodnikiem. Jest to bardzo wartościowa wycieczka ze względu na dobry stan zachowania zamku, a także rozpościerające się z jego okien zapierające dech w piersiach widoki.

Znacznie gorszy jest obecnie stan zamku w Czorsztynie, którego ruiny posępnie sterczą na jednej ze skał na przeciwległym brzegu jeziora. Gotycką warownię wznieśli polscy rycerze mniej więcej w tym samym okresie, w którym około kilometra dalej powstawał zamek Dunajec. Zamek stanął jednak prawdopodobnie na gruzach wybudowanej tu wcześniej drewnianej warowni. Zamek Czorsztyn zajął ważną pozycję w polityce obronnej Kazimierza Wielkiego, który otoczył go murami i dodatkowo ufortyfikował. Obecny stan zamek zawdzięcza głównie splądrowaniu przez Kozaków podczas bezkrólewia w XVIII w. oraz pożarowi w 1790 r. Ruiny są udostępnione do zwiedzania za niewielką opłatą, a zarządza nimi Pieniński Park Narodowy. Obejrzenie zamków w Niedzicy i Czorsztynie znacząco ułatwia fakt, iż wieś Czorsztyn posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Można tu łatwo znaleźć noclegi w przystępnej cenie i przyzwoitej jakości, a także opcję bardziej ekskluzywną. Dla turystów przygotowano pensjonaty, domy wypoczynkowe i pole namiotowe, a sporo mieszkańców przyjmuje gości na kwaterę. Dzięki temu wyjazd weekendowy lub dłuższe wczasy w Pieninach, w sąsiedztwie tajemniczych ruin zamku Czorsztyn jest naprawdę dobrą propozycją na przyjemne i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>