Sztutowo – dla głodnych nauki

Sztutowo dzięki położeniu niedaleko Fromborka oddalonego o 33 kilometry – miasta, gdzie pracował i zmarł Mikołaj Kopernik – jest miejscem do odbywania wycieczek szlakiem słynnego astronoma, a także do poszerzania swojej wiedzy. Jeśli więc znudzi nas już plażowanie lub oglądanie okolicznych atrakcji, możemy zorganizować sobie wyprawę śladami nauki.

O samym Sztutowie pierwsze wzmianki znajdziemy już w roku 1432. Ta wieś na obszarze Żuław Wiślanych jest miejscowością letniskową, leżącą między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Zobaczymy tam m.in. most zwodzony na Wiśle Królewieckiej czy niemiecki obóz koncentracyjny.

Szlakiem nauki
We Fromborku punktem obowiązkowym do zwiedzenia jest oczywiście Muzeum Mikołaja Kopernika, w dawnym pałacu biskupów warmińskich. Zawiera ono stałą ekspozycję poświęconą uczonemu oraz dokonaniom i historii astronomii. Jedną z nowszych wystaw jest także zorganizowana w dawnym Szpitalu Świętego Ducha prezentacja historii medycyny, aptekarstwa i ich zdobyczy. Atrakcją muzeum jest również działające w Wieży Radziejowskiego – dawnej dzwonnicy katedralnej – planetarium, zapraszające na regularne seanse z gwiazdami, a także Park Astronomiczny zlokalizowany w miejscowości Ronin na Górze Żurawiej, gdzie znajduje się brzeg krateru, po prawdopodobnym upadku meteorytu. Zobaczymy tam pawilony z instrumentami do obserwacji nieba oraz zrekonstruowane lunety używane przez Mikołaja Kopernika.

Jeśli Frombork nie wystarczy dla wielbicieli człowieka, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, to izba poświęcona uczonemu znajduje się także w Gdańsku oddalonym 34 km od Sztutowa. Można do niej zajrzeć przy okazji wizyty na gdańskiej Starówce, która znajduje się przy ul. Mariackiej, stanowiącej obowiązkowy punkt spaceru turystów.

Mikołaj Kopernik mógłby patronować także największej naukowej imprezie nad morzem – Bałtyckiemu Festiwalowi Nauki, który odbywa się co roku w maju na terenie otaczającym Trójmiasto i Sztutowo. Można na nim poznać najnowsze osiągnięcia myśli naukowej podane w przystępny sposób. Wydarzenie przyciąga co roku tłumy biorące udział w wydarzeniach festiwalu.

Baza noclegowa w Sztutowie [meteor-turystyka.pl/noclegi,sztutowo,0.html] pozwoli zorganizować sobie pobyt w niewielkiej odległości od okolicznych atrakcji, a jednocześnie zapewni wysoki standard oferowanych miejsc noclegowych w korzystnych dla przyjeżdżających cenach. Planując nocleg w okolicach Morza Bałtyckiego, warto bowiem wziąć pod uwagę zróżnicowanie cenowe, jakie może przysporzyć nam pustki w portfelu. Lepiej zadbać o swoje interesy i wybrać nocleg w miejscu pozwalającym na skorzystanie ze wszystkich atrakcji Pomorza i Warmii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>