Lądek-Zdrój – w poszukiwaniu zdrowia

"Nikomu zdrowie nie smakuje, aż jakiej choroby skosztuje" – słowa wypowiedziane przez Bertranda Saadi z Szirazu nie straciły na prawdzie. W XXI wieku zdrowie z wielu przyczyn bywa stawiane na ostatnim miejscu, zazwyczaj pierwsze miejsce zajmuje aktywność zawodowa. Praca to jest swego rodzaju wartość, której nie da się lekceważyć – pozwala ona na utrzymanie odpowiedniego poziomu życia i realizację niektórych lub nawet wszystkich marzeń. Ludzie wkręceni w jej wir bardzo często zapominają, że kondycja zdrowotna ich organizmu powinna być w tym wszystkim najistotniejsza. Przeraża ich sytuacja w polskiej służbie zdrowia i limity w kontraktach z NFZ – mentalnie nie chcą dopuszczać do siebie myśli o chorobie.

Uzdrowisko w Lądku-Zdrój ma bogatą historię i jest dumne z tego, że jest na liście najstarszych uzdrowisk w Europie. Jego początki sięgają XV wieku, kiedy to powstał pierwszy zakład kąpielowy, przy czym na wartość wód mineralnych – takich jak radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe – zwracano już uwagę w XIII wieku. Najstarszy kompleks uzdrowiskowy nazwano imieniem św. Jerzego – nazwa ta funkcjonuje po dzień dzisiejszy, a od 2004 roku jest on patronem Lądka Zdroju. Tutejszy klimat ma zbawienne działanie na wiele schorzeń, takich jak choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. Wodom radonowym przypisuje się wzrost poziomu hormonów płciowych. Uzdrowisko jest bardzo chętnie odwiedzane przez kuracjuszy, którzy zmagają się z chorobą lub po prostu chcą się zatroszczyć o jakość ich zdrowia.

Będąc w Lądku-Zdroju nie da się nie zauważyć najbardziej reprezentacyjnego obiektu sanatoryjnego, jakim jest "Wojciech". Jest on położony w parku zdrojowym. Obiekt powstał w XVII wieku, charakteryzuje się neobarokowymi zdobieniami oraz marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Marmurowy basem przypomina swym wyglądem łaźnię turecką. W "Wojciechu" można wykupić sobie pakiety zabiegów bez skierowania od lekarza. Baza noclegowa w uzdrowisku Lądek – Zdrój (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,ladek-zdroj,0.html) to nie tylko liczne sanatoria, ale i miejsca przygotowane na kuracjuszy indywidualnych, którzy bez czekania na skierowanie do sanatorium pragną podreperować swoje zdrowie. Noclegi w Lądku to ogromna wartość dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>