Jantar znaczy bursztyn, czyli lato nad morzem

Kiedy nadchodzi czas wakacyjnego urlopu wiele osób nie ma problemu z wyborem miejsca wypoczynku. Wielbiciele morskich fal i ciepłego, złotego piasku wiedzą, że udadzą się nad Morze Bałtyckie i tam odpoczną od pracy i codzienności, korzystając ze słonecznych kąpieli i orzeźwiających wypadów w morskie fale, np. w Trzęsaczu {info:http://remark-gastronomia.pl/ciekawostki-trzesacza-rewal-niechorze-i-pobierowo-170/}. Jeśli jednak należycie do grupy osób, która wie, że chce jechać nad Bałtyk, ale nie wie jeszcze, gdzie dokładnie mogłaby się udać polecamy rozważyć wybór Jantaru.

To miejscowość turystyczna w województwie pomorskim, położona w gminie Stegna, na pograniczu Żuław Wiślanych {tutaj: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Zulawy-Wislane;4003193.html} i Mierzei Wiślanej. Zdecydowanie jest bardzo urokliwa, malownicza i doskonała do letniego odpoczynku i relaksu. Wczasowiczów przyciąga także długa lista noclegowa, oferująca podróżnym hotele, pensjonaty, domy i ośrodki wczasowe oraz klimatyczne, prywatne, pojedyncze pokoje do wynajęcia {oferta: wynajem noclegów-meteor). Warto jednak pamiętać, że Jantar jest dość popularnym kurortem nad Bałtykiem, zatem dla bezpieczeństwa lepiej dokonać rezerwacji noclegu wcześniej, a nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Nie musimy się oczywiście obawiać, że nie znajdziemy miejsca do spania, ale te najlepsze noclegi będą już zajęte.

Nazwa miejscowości wywodzi się od litewskiego słowa bursztyn. Po raz pierwszy źródła historyczne wspominają o istnieniu tej osady już w 1400 roku. W 1945 roku nazwę zmieniono na Paców, ale po dwóch latach ponownie przywrócono pierwotną – Jantar.
Przez obszary te przebiegał dawno temu Szlak Bursztynowy. Upamiętniając ten fakt, a także z powodu znaczenia słowa, to właśnie tu odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Czyż można znaleźć lepsze miejsce na organizację takich zawodów niż w miejscowości, której nazwa oznacza bursztyn? Mistrzostwa organizowane są już od 1998 roku, pierwsza faza rozgrywek zaczyna się na plażach całego polskiego wybrzeża, a dopiero finały, jako uwieńczenie, mają miejsce w Jantarze.

Zawody w poławianiu bursztynu polegają oczywiście na tym, aby na wyznaczonym przez sędziów stanowisku w określonym czasie, wyłowić oraz wyzbierać jak największą liczbę bursztynów. Zawodnicy biorący w tym udział pomagają sobie korzystając z grabi i kaczorków, czyli rybackiego narzędzia w kształcie worka, które jest wykonane z tkaniny sieciowej albo tiulu. Mistrzostwa te są świetną zabawą nie tylko dla zawodników, ale także dla widzów.

4 komentarzy

  1. @domi_miś a mnie pogoda nie robi różnicy, oczywiście nie lubię jak pada deszcz cały czas, ale jak jest trochę pochmurno to mi nie przeszkadza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>